Aj vám občas doma zostane starší chlieb alebo rožky, ale nechcete, aby skončili v koši? Rozhodne ich nevyhadzujte. Existuje množstvo spôsobov, ako ich využiť. Prinášame vám tipy a jednoduché návody, vďaka ktorým dokážete premeniť suché pečivo na skutočné lahôdky!
Neplytvajte starým pečivom, recyklujte
Pečivo a chlieb patria medzi najčastejšie potraviny, ktoré sa v domácnostiach vyhadzujú. Suché pečivo však môže byť skvelým základom na prípravu mnohých jedál, ktoré obohatia váš jedálny lístok. Okrem toho minimalizovanie odpadu šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie, a oboje je dôležité.
Niekoľko tipov na využitie starého pečiva
- Strúhanka – úplný základ
Toto je pravdepodobne prvý produkt, na ktorý si spomeniete pri spracovaní starého pečiva. Strúhanka je takmer v každej domácnosti nevyhnutnosťou. Používame ju na obaľovanie mäsa a zeleniny, na zahustenie fašírok alebo len ako posýpku. Vyrobíte si ju veľmi jednoducho:
Staré pečivo nakrájajte na menšie kúsky a nechajte ho dobre preschnúť. Potom ho pomeľte nadrobno. Uskladňujte najlepšie v papierových vreckách na suchom a tmavom mieste.
- Chrumkavé krutóny
Načo kupovať chrumkavé krutóny do hustých krémových polievok alebo šalátov, keď si ich môžete pripraviť doma?
- Nakrájajte pečivo na kocky, zmiešajte ho s olivovým olejom, cesnakom a obľúbenými bylinkami – rozmarínom, tymianom, bazalkou. Posoľte.
- Pečte v rúre pri 180 °C asi 10 – 15 minút, kým sa usušia a stanú sa chrumkavými. Alternatívne ich môžete pripraviť na oleji na panvici.
Tip
Domáce krutóny dochutené bylinkami môžete použiť aj ako zdravšiu náhradu čipsov.
- Rýchla chlebová polievka
O tomto jednoduchom a výživnom jedle sme už písali. Chlebová polievka je sýta a skvelo zahreje počas chladnejších dní. Je hotová za pár minút a chuť si môžete prispôsobiť podľa vlastných preferencií. Pripravte si ju podľa nášho receptu alebo si vytvorte vlastný variant. Použite chlieb Brojo, aby ste zvýraznili chuťové tóny tohto skvelého pokrmu.
- Žemľovka či rožkovka
Pripravte si toto jedlo ako chutný dezert alebo plnohodnotný obed či večeru. Nakrájané pečivo zľahka zalejte mliekom alebo smotanou, aby zmäklo. Pridajte čerstvé nastrúhané alebo nadrobno nakrájané ovocie, prípadne kompót podľa chuti. Dochuťte cukrom, škoricou, hrozienkami a vajcami.
Ak máte radi tvaroh, pridajte ho pre zvýšenie výživovej hodnoty. Zmes pečte v rúre pri 180 °C približne 30 minút. Hotové jedlo zalejte kompótovou šťavou.
- Rožková (veľkonočná) „baba“ – plnka
Takmer ako žemľovka, len v slanej verzii, s klobásou, slaninkou, údeným mäsom alebo pečienkou. Skôr chuťovka pre labužníkov. Kedysi sa zvykla piecť na Veľkú noc alebo sa touto zmesou plnili pečené sliepky a zajace.
Pečivo opäť zľahka zalejte mliekom, zmiešajte s vajcami, kúskami slaniny a klobásy. Zmes dochuťte soľou, korením, cesnakom a môžete pridať aj nasekaný petržlen. Pečte v rúre pri 180 – 200 °C približne 30 minút.
Tip 1
Ak máte radi pečienku, určite ju pridajte do „baby“. Pred pridaním ju však opečte na cibuľke.
Tip 2
Môžete použiť aj údené mäso. Pred pridaním ho uvarte. Vývarom, v ktorom sa mäso varilo, polejte suché pečivo. V tomto prípade vynechajte mlieko.
- Chlieb vo vajíčku
… alebo bundáskenyér, ako je toto jedlo známe, je nezameniteľnou súčasťou raňajok.
V najjednoduchšej verzii namočte starší chlieb do zmesi vajec, mlieka a soli. Dobre ho obaľte a opečte na masti alebo oleji.
Existujú aj náročnejšie verzie. Súbežne s chlebom opekajte kolieska trvanlivej suchej salámy. Po otočení chleba na druhú stranu ich položte na chlieb a prikryte plátkami syra, ktoré sa teplom roztečú a vytvoria chutnú vrchnú vrstvu. Na dochutenie môžete posypať oreganom.
- Zapekanky
Na zapekanky sú najvhodnejšie bagety, žemle a kaizerky. Rozdeliť ich na polovicu je tá jednoduchšia časť – a plnenie tiež.
Najväčšia výzva spočíva v rozhodnutí, na akú zapekanku máte práve chuť. Možností je totiž toľko, koľko existuje ingrediencií a ich kombinácií. Môžete použiť:
- maslo,
- syr,
- bryndzu,
- suchú salámu alebo šunku,
- čerstvé alebo konzervované huby,
- kukuricu,
- vajíčko,
- kečup,
- barbecue omáčku.
A tento zoznam určite nie je kompletný. Ďalšie suroviny môžete pridať podľa svojej fantázie alebo podľa toho, čo práve máte v záhrade – napríklad mladé cuketky alebo čerstvé rajčiny.
Naneste na pečivo to, na čo máte práve chuť, vložte na pár minút do rúry predhriatej na 190 °C a rýchlu dobrotu, ktorou pohostíte návštevu, máte hotovú raz-dva hotovú.
Viete, že…
…v Poľsku je zapekanka taká populárna, že sa stáva jedným z ich typických jedál? Zapekanky si tam môžete kúpiť v stánkoch rýchleho občerstvenia po celej krajine.
- Hrianky s cesnakom
To je klasika a tradícia, rovnako samozrejmá ako strúhanka. Keď máte starší chlieb, hrianky sú vždy skvelým riešením.
Krajce opečte na troške oleja, aby vznikli chrumkavé hrianky. Potrite ich roztlačeným cesnakom a pridajte svoje obľúbené prílohy – bylinky, rajčiny, horčicu či kečup.
Prečo využívať starý chlieb a pečivo
Veríme, že chlieb a pečivo z pekárne Brojo vám chutia tak, že nikdy nemajú čas stvrdnúť. Ak by sa to však stalo, v tomto článku nájdete niekoľko skvelých tipov, ako ich využiť. Spracovanie starého pečiva má množstvo výhod:
- ekonomická úspora – šetrenie peňazí a zníženie plytvania potravinami,
- zdravé alternatívy oproti kupovaným produktom – najmä krutóny a zapekanky, ak použijete kvalitné domáce a lokálne suroviny,
- kreativita v kuchyni a nové chute – recepty zo starého pečiva prinášajú do jedálneho lístka rozmanitosť a nové možnosti.
Starý chlieb nemusí skončiť ako potravinový odpad. Môže byť príležitosťou na objavovanie nových receptov, ktoré sú chutné, ekonomické a šetrné k prírode.
Zdroj fotiek: pexels.com, pexels.com, pixabay.com