Ako sa pečie tá najlahodnejšia štrúdľa z lístkového cesta

Na rodinné a firemné oslavy. Na spoločenské posedenia alebo len tak s čajom či kávou po obede. Alebo ako posilnenie pri športových podujatiach. Štrúdľa z lístkového cesta je jednoducho fenomén, ktorý chutí, poteší a zároveň posilní. A my vám dnes prezradíme, ako ju pečieme v našej pekárni.

Lístkové cesto klasické a pľundrové

Lístkové cesto sa vyznačuje mnohými tenkými vrstvami. Jeho typická štruktúra vzniká opakovaným vrstvením tuku (masla, margarínu a pod.) a cesta, ich vzájomným prekladaním a vaľkaním.

Keď sa takto pripravené cesto pečie, tuk sa topí. Uvoľňuje sa tým para, ktorá jednotlivé vrstvy od seba oddeľuje, zviditeľnuje ich a robí cesto nadýchaným.

Poznáme dva druhy lístkového cesta:

  • klasické – pripravuje sa bez pridania droždia, je ľahké, vzdušné a chrumkavé,
  • pľundrové – obsahuje droždie, je o niečo jemnejšie a mäkšie. Podobá sa na chlebové, avšak s výraznou vrstvovou štruktúrou.

Vedeli ste, že…

…najväčšou výzvou pri výrobe lístkového cesta je zabezpečiť, aby sa margarín neroztopil ešte počas lístkovania (spracovania)? Ak sa tak stane, vpije sa do cesta a nedosiahne sa tak požadované lístkovanie.

Tomu sa dá zabrániť viacerými spôsobmi – buď chladenou miestnosťou so špeciálnymi chladenými stolmi, alebo krátkym a rýchlym spracovaním cesta a následným uložením do chladničky. 

Najobľúbenejšie príchute štrúdle

Našu štrúdľu pripravujeme z klasického cesta, ktoré obsahuje iba niekoľko základných ingrediencií:

  • pšeničnú múku,
  • soľ,
  • stolný margarín, ktorý sa zamiesi do cesta,
  • vodu,
  • ťažný margarín, ktorým sa cesto prekladá.

Aj keď sme nenašli presné a konkrétne výskumy týkajúce sa plniek do štrúdlí, na základe znalostí bežných trendov a preferencií máme údaje, ktoré hovoria, že najobľúbenejšie sú štrúdle s týmito plnkami:

  • jablkovou,
  • višňovou/čerešňovou,
  • makovou,
  • tvarohovou,
  • orechovou,
  • s bobuľovým ovocím,
  • tekvicovou.

Aby sme vám, našim zákazníkom, priniesli to najlepšie, v pekárni Brojo sme sa rozhodli riadiť týmito preferenciami a chuťami. Skombinovali sme ingrediencie a už dávnejšie sme pre vás začali vyrábať dva typy štrúdlí:

  • makovo-višňovú,
  • makovo-jablkovú.

Výroba štrúdle z klasického lístkového cesta

Lístkové cesto na štrúdľu si pripravíme už pár dní pred pečením a odložíme ho dobre zabalené v chladničke.

Po vytiahnutí ho preženie stroj, ktorý z neho urobí krásne tenký plát, vhodný na plnenie. Je to podobné, ako keď si doma rozváľate cesto valčekom.

Na prípravu tradičnej štrúdle je potrebná značná zručnosť, najmä pri príprave cesta. To musí byť veľmi tenké, aby sa dosiahla správna jemnosť a krehkosť, a aby sa po pečení prejavilo jeho vrstvenie.

Vďaka tomuto stroju máme cesto také tenké, aké potrebujeme.

Na cesto potom nanášame plnku, ktorá závisí od druhu – buď jablkovú, alebo višňovú. Vo výrobe však nemôžeme používať rovnaké suroviny ako vy doma. Naše plnky musia mať vlastnosti vhodné do pekární.

Pri maku potrebujeme zabezpečiť, aby nám pri pečení nezhorkol. Pri jablkovej a višňovej plnke je dôležité, aby vydržali vysoké teploty, neroztiekli sa a zostali v tuhom skupenstve. Z tohto dôvodu tieto ingrediencie kupujeme od špecializovaných dodávateľov.

Najskôr nanesieme jablká a potom ich posypeme zmesou maku a cukru.

Rovnaký postup platí aj pri višňovo-makovej štrúdli.

Po nanesení všetkých ingrediencií cesto zrolujeme do úhľadného valca a povrch každých 15 – 20 cm poprepichujeme. Robíme to preto, aby sa pri pečení voda, ktorá sa nachádza v ceste aj v ovocí, mohla vyparovať a aby nám štrúdľu neroztrhlo.

Zrolované štrúdle poukladáme na plechy a tie umiestnime na vozík. Necháme ich chvíľu odležať pri izbovej teplote a až potom putujú rovno do pece.

Všetky produkty, ktoré ste piekli s nami prostredníctvom týchto foto postupov, putovali v ďalšom kroku do kysiarne. Cesto na štrúdľu však pripravujeme bez droždia, takže kysiareň vynechávame a pokračujeme priamo pečením.

Pečenie trvá dlhšie ako u ostatných produktov, ktoré sa pečú okolo desať minút. Štrúdľa sa pečie až 22 minút pri teplote 195 °C. čo je potrebné, pretože obsahuje viacero ingrediencií, ktoré sa musia dobre prepiecť.

Keď je štrúdľa dozlatista upečená a vnútri dokonale prepečená, musí vychladnúť, a až potom ju môžeme začať krájať.

Štrúdľu pripravujeme vždy na nočnej zmene, aby sme ju ráno distribuovali do predajní. Tak si ju môžete doma v pohode a s radosťou vychutnať pri kávičke ešte čerstvú.

Štrúdľa od 17. storočia po súčasnosť

Prvá zmienka o jablkovej štrúdli pochádza už z roku 1696. O tom, že ľuďom stále chutí a je stále populárna, svedčí aj fakt, že prežila až do dnešných čias takmer v nezmenenej podobe.

Je to vďačný produkt, ktorý si jednoducho musíte zamilovať. Hodí sa na všetky príležitosti. Je nielen chutná a voňavá, ale obsahuje aj ovocie a mak – ingrediencie prospešné pre ľudské zdravie.

Napomáha k dobrej nálade a pohode, a v pekárni Brojo sme radi, že vďaka štrúdli môžeme prispieť k vášmu peknému dňu aj my.