Jednoduchá, rýchla, chutná. Pošteklí vaše chuťové aj čuchové bunky a posilní telo. V chladnejšom jesennom alebo zimnom období vás aj zahreje. Taká je tradičná chlebová polievka, ktorú zvládnete pripraviť za pol hodiny.
Pôvod chlebovej polievky
Toto jedlo patrí medzi najstaršie a zmienky o ňom nájdete takmer po celom svete. Jeho korene siahajú až do stredovekých kuchýň v krajinách ako Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Česko a Slovensko.
Niet sa čomu čudovať. Chlieb v rôznych variantoch a obmenách poznajú všade. A v každej domácnosti sa občas stane, že sa nestihne spotrebovať, zostarne a stvrdne. Čo potom s ním? Veď chlieb je považovaný za základ stravy, za dar. Bola by škoda ho nevyužiť a vyhodiť. Riešením môže byť chutná, sýta a výživná chlebová polievka.
Ingrediencie
Základom chlebovej polievky je, ako už názov napovedá, chlieb. Na prípravu je najvhodnejší starý a tvrdý chlieb, pretože čerstvý by sa v polievke rýchlo rozmočil.
Okrem starého chleba sa pridávajú ďalšie, naozaj iba základné ingrediencie. Medzi najbežnejšie patria:
- Cibuľa a cesnak
- Vývar (zeleninový, mäsový, alebo voda + bujón) ako tekutý základ
- Bobkový list, majorán alebo iné bylinky na ochutenie
- Soľ, mleté čierne korenie
- Vajce na zahustenie
Viete, že…
…chlebových polievok existuje toľko druhov, že prakticky nie je možné s istotou povedať, ktorá je tá pravá? Preto aj náš recept berte ako inšpiráciu. Ak po uvarení zistíte, že vám v nej niečo prekáža, alebo naopak, niečo chýba, pokojne si ju nabudúce pripravte podľa seba.
Kreativite a fantázii sa medze nekladú. Preto ani neuvádzame množstvá ingrediencií. Jednoducho pridajte toľko surovín, koľko vám bude vyhovovať.
Základný postup prípravy
- Ošúpte cesnak a cibuľu, pokrájajte ich nadrobno. Opražte cibuľu na strednom plameni. Keď začne chytať farbu, stíšte plameň a pridajte cesnak. Miešajte, aby neprihoreli. Pražte do zlatista.
- Keď budú opražené, pridajte na menšie kúsky nakrájaný starší, tvrdší chlieb. Chvíľu opekajte, kým chlieb vsiakne všetok olej.
- Zalejte vývarom, dochuťte soľou a korením, pridajte bobkový list. Všetko varte cca 10 minút.
- Rozbite do polievky 1 – 2 vajcia, môžete, ale nemusíte ich rozmiešať. Pridajte majorán, prípadne ďalšie bylinky. Varte ešte približne 3 – 5 minút.
- Polievku je hotová. Dobrú chuť.
Tip
Ak sa vám zdá polievka riedka, pokojne do nej nabudúce pridajte zemiaky. Na zvýraznenie chuti môžete pridať aj koreňovú zeleninu. Na začiatku si môžete napríklad spolu s cesnakom a cibuľou opražiť aj slaninku.
Docieľte nové chute s chlebom Brojo
Iste viete, že pekáreň Brojo pečie mnoho druhov chleba – od zemiakových cez kváskové až po celozrnné a cereálne s rôznymi jadierkami a semiačkami. Využite to! Chlieb je hlavnou zložkou tejto polievky, a preto jeho kvalita a druh majú zásadný vplyv na výslednú chuť.
Ak sa vám náhodou stane, že vám náš chlieb zostarne alebo stvrdne, použite ho do polievky. Môže byť akýkoľvek. Ak do polievky dáte vždy iný druh, aj výsledná chuť bude mierne odlišná.
- Ak použijete klasický pšeničný chlieb, polievka bude bledšia a jej chuť neutrálnejšia.
- Náš zemiakový kváskový chlieb dodá polievke jemne kyslastú chuť.
- Cereálny chlieb jej dodá mierne sladšiu chuť.
- Celozrnný chlieb obohatí polievku o ďalšie chuťové vrstvy.
Zaujímavosti zo sveta
Možno sa vám zdá, že celozrnný chlieb so zrniečkami a semienkami sa do polievky nehodí, nelámte však nad ním palicu.
Napríklad v Taliansku má táto polievka niekoľko zaujímavých variantov. Jedna z nich, známa ako pappa al pomodoro, obsahuje paradajky. Druhá, o niečo zložitejšia, sa nazýva ribollita. Do nej sa pridávajú fazuľa, kapusta a rôzne druhy zeleniny. Pripomína našu kapustovú polievku s fazuľou.
V Nemecku túto polievku poznajú pod názvom Brotsuppe. Používajú sa v nej takmer rovnaké suroviny ako v našej slovenskej alebo českej verzii. V Bavorsku do nej však pridávajú napríklad pikantný syr a borievky.
Francúzi ju volajú Soupe à l’ail a Španieli Sopa de ajo. Hoci sa tieto verzie viac podobajú na našu cesnačku, keďže základom je cesnak, chlieb je jednou z troch najdôležitejších ingrediencií.
Preto neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste nemohli do tejto polievky pridať napríklad ľanové či repkové semienka z našich chlebov.
Záver
Chlebová polievka si opäť získava čoraz väčšiu popularitu. Je ideálnym príkladom toho, ako dokážeme efektívne šetriť a využiť aj tie najjednoduchšie suroviny na prípravu niečoho rýchleho, voňavého a posilňujúceho.
Toto jednoduché, výživné a chutné jedlo ponúka široké možnosti obmien. V každej krajine, oblasti či regióne sa mierne líši, no cieľ zostáva rovnaký – využiť starý chlieb a premeniť ho na tradičný sýty pokrm.