Ako dlho vydrží naše pečivo čerstvé

Čerstvosť a trvanlivosť pečiva sú dve rozdielne veci. V článku vám prezradíme, kedy sa pečivo považuje za čerstvé. Ozrejmíme vám, čím a ako sa dá predĺžiť jeho trvanlivosť. Čím k tomu môžeme prispieť my, ale aj vy. A dozviete sa, čo robíme pre to, aby ste si z našich predajní odnášali iba tie najčerstvejšie produkty. 

Čerstvosť nadovšetko

Určite sa zhodneme na tom, že najlepšie pečivo je čerstvé. Voňavé, mäkké a chrumkavé. Keby ste chceli mať to najčerstvejšie pečivo ihneď u vás doma, v ideálnom svete by ste si ho museli brať od nás rovno z pece. Čerstvo upečené. Z našej prevádzky, priamo z vozíkov.  

Ideálny svet však neexistuje, preto je v prípade čerstvosti legislatíva o málinko benevolentnejšia. Tá určuje čas, za ktorý je nutné dostať upečené pečivo z výroby do predaja tak, aby sa ešte stále dalo považovať za čerstvé. Aktuálne je stanovený na 24 hodín od jeho upečenia. Toto platí pre všetky pekárenské produkty bez rozdielu a ohľadu na to, či sú slané, alebo sladké.

Neplatí to však v prípade, ak bol výrobok pred upečením zmrazený alebo zachladený viac ako 24 hodín. Za čerstvé pečivo sa nepovažuje ani to, ktoré bolo predpečené a dopieklo sa neskôr. V tomto prípade ide o dopečený pekársky výrobok. 

A ako zistíte, že je vaše pečivo ešte stále čerstvé? Jednoducho. Stačí, keď ho stlačíte alebo ochutnáte. Čerstvé pečivo bude ešte stále mäkké alebo chrumkavé, nebude sa trúsiť a rozpadať a bude mať presne takú skvelú chuť, na akú ste pri výrobkoch z pekárne Brojo zvyknutí. 

Trvanlivosť

Ak máte výrobok doma viac než 24 hodín a už teda nie je považovaný v zmysle legislatívy za čerstvý, neznamená to, že ho nemôžete zjesť. Netreba si mýliť čerstvosť s trvanlivosťou. 

Tá nám hovorí, ako dlho po upečení je výrobok ešte stále vhodný na to, aby ste ho mohli bez obáv skonzumovať. Je samozrejmé, že pri pekárenských produktoch nemôžete rátať s dlhou trvanlivosť. Dá sa však aspoň trošku ovplyvniť.

Ako dokážeme ovplyvniť trvanlivosť my

Nie je toho veľa. Trvanlivosť závisí od viacero faktorov,  jej umelé predlžovanie však nedáva prílišný zmysel. 

  • Pri chlebe sa dá predĺžiť kyslejším kvasom. Vďaka tomu bude chlieb odolnejší proti plesniam. Takýto spôsob sa však nedá použiť pri pečive, keďže pri jeho výrobe sa kvas nepoužíva.
  • Mohli by sme použiť prídavné látky. My však chceme pre ľudí vyrábať pečivo, ktoré je poctivé a zdravé. Preto sa im v čom možno najväčšej miere vyhýbame a používame ich skutočne iba v najnevyhnutnejších prípadoch.
  • Na trvanlivosť vplýva aj množstvo vody. Čím viac vody výsledný produkt obsahuje, tým je mäkší. Vy si však do našich predajní chodíte kupovať pravé domáce kvalitné pekárenské produkty. Preto do našich výrobkov dávame iba toľko vody, koľko jej nevyhnutne treba.
  • Podobnú úlohu ako voda dokáže zohrať aj mlieko. Jeho podstatnou nevýhodou je, že sa nedá využiť do všetkých ciest. Používame ho preto v mliečnom pečive, ako je napríklad gápelský koláč, jablková kapsa alebo vanilková ružička.
  • Dobrú službu urobí aj pridanie zemiakov, cereálií alebo podobných prísad do cesta. Sú to všetko ingrediencie, ktoré sú schopné na seba naviazať viac vody ako múka. Voda z nich sa potom postupne uvoľňuje do vyrobených produktov a dokáže tak trvanlivosť o trochu predĺžiť. 
  • Istý vplyv má aj to, či je výrobok balený, alebo nie. Zabalený produkt je síce trvanlivejší, nemôžeme však baliť všetko. Napríklad pri rožkoch by to bolo nielen nezmyselné, ale aj neefektívne a neekonomické. V neposlednom rade by to však odporovalo nášmu presvedčeniu o trvalej udržateľnosti a snahe o čo najmenšiu environmentálnu záťaž.
  • Gramáž je dôležitá tiež. Čím je pečivo väčšie a ťažšie, tým dlhšie vydrží. Preto je chlieb trvanlivejší ako malé a voľne predávané produkty.            

Ako dokážete ovplyvniť trvanlivosť vy

My síce robíme, čo môžme, ale keď si pečivo kúpite a prinesiete do svojich domácností, už to všetko zostáva iba na vás. I vy dokážete prispieť k tomu, aby vám pečivo vydržalo dlhšie, nepokazilo sa, nestvrdlo a nesplesnivelo.

Stačí ho iba vložiť do chlebníka alebo inej nádoby, v ktorej uschovávate chlieb. Pomôcť môže aj zabalenie do utierky, najlepšie do viacerých vrstiev. Dôležité je, aby výrobok nebol vystavený prúdiacemu vzduchu.

Dobrá rada

Aby vám náš produkt vydržal ešte dlhšie a nesplesnivel, pred uskladnením v nádobe na skladovanie alebo pred jeho zabalením do utierky je nutné, aby bol dobre vychladený.     

A ak sa napriek všetkým opatreniam, ktoré sme spravili my a vykonali vy stane, že pečivo zostarne a že ho nevyužijete na priamu konzumáciu, nezúfajte. Ak nie je plesnivé, ale iba tvrdé, môžete ho pokojne využiť a urobiť si z neho domácu strúhanku.

Robíme niečo navyše

Vážime si vás, našich zákazníkov, preto sa snažíme urobiť nad rámec legislatívy ešte oveľa viac. Nespoliehame sa na 24-hodinovú lehotu čerstvosti. Pečieme preto viackrát za deň. Časy prispôsobujeme tak, aby sme hotové výrobky ihneď expedovali do prevádzok na predaj. 

Vy si tak môžete byť istí, že si z prevádzok, ktoré majú v ponuke naše pečivo, odnesiete vždy iba čerstvý tovar. Mäkký, chutný, chrumkavý a voňavý, takmer ešte teplý. Akoby práve v tom momente vytiahnutý z našich pecí.