Kvások

Kváskové výrobky

V našej pekárni, už od jej založenia, pečieme chlieb z kvasu/kvásku, do ktorého pridávame následne droždie. Droždia sa netreba báť, droždie sú len lisované kvasinky. V kvásku, ktorý si doma vypestujete sami, sa nachádzajú tie isté kvasinky, ako tie ktoré sú v droždí.

Aj v doma založenom kvásku sú kvasinky
Kvasinky sa živia jednoduchými cukrami, ktoré následne premieňajú na oxid uhličitý (CO₂) a alkohol. Zrnká múky obsahujú práve cukry, ktorými sa kvasinky živia. Práve premena cukrov na CO2 zabezpečí, že chlieb nakysne a vytvoria sa v ňom póry. Póry sa vytvoria aj v chlebe z domáceho kvásku, čo je dôkaz prítomnosti kvasiniek. Do domáceho kvásku sa dostanú divoké kvasinky zo vzduchu, v ktorom sa veľmi pomali rozmnožujú.

Kvások obsahuje aj baktérie mliečneho a octového kvasenia, ktoré dodajú chlebu jeho jedinečnú chuť a vôňu. Baktérií miečneho a octového kvasenia je v kvásku oveľa viac oproti kvasinkám. Kvasinky sa začnú vo väčšom rozmnožovať až pri ideálnych podmienkac, ktoré nastanú pri kysnutí cesta. Keďže kvasiniek je v kvásku málo trvá to cca 24 hod. pokiaľ sa rozmnožia tak, že ich je v chlebe dostatok aby správne nakysol.

V pekárňach nie je možné vyrobiť dostatočné množstvo chleba spôsobom, že by sa do cesta nepridali kvasinky a to z priestorových dôvodov. Vďaka tomu, že pridáme do cesta kvasinky (droždie) zabezpečíme, že proces výroby chleba skrátime.

Kvasinkám trvá cca 4 hodiny pokiaľ dokážu narušiť steny zrnka múky, a práve vďaka tomu sa chlieb stane pre ľudí ľahšie stráviteľným. Preto u nás celý proces výroby chleba trvá 5-6 hodín, aby sme kvasinkám ponechali čas narušiť steny zrniek múky. Takýto výrobný proces dodržujeme už od založenia.

Pre tých, ktorý chcú chlebík aj tak bez pridaného droždia, vieme ponúknuť dva naše produkty Kváskový gazdovský chlieba Kváskový ľanový chlieb.