Tento produkt má mnoho názvov, hoci ide o ten istý výrobok. Volajú ho makovník, sladký rožok alebo lupačka. A hoci ho poznajú zrejme všade, náš Brojo sladký rožok je jedinečný. Zaručene si ho nepomýlite so žiadnym iným. V dnešnom článku vám priblížime spôsob jeho výroby. Začneme však trošku tajomne…
Príbehy, legendy a teórie o makovke
Povedali by ste, že „obyčajný” rožok posypaný makom môže byť obklopený toľkými legendami, mýtmi a tajomstvami? Prečo má toľko mien? A hovoríme vôbec stále o tom istom pečive? Viete, že to, čo nazývate lupačka, nemusí byť v skutočnosti lupačka? Poďme sa v tom trošku zorientovať.
Prečo lupačka?
Existujú dve teórie, ktoré nám môžu priblížiť vznik tohto názvu:
- Prvá vraví, že táto sladká pochúťka sa kedysi vyrábala z placky, ktorá sa zrolovala. V závislosti od toho, ako pevne bola zrolovaná, sa z nej dali odlamovať a odlupovať menšie alebo väčšie kúsky.
- Druhá teória tvrdí, že v minulosti sa robili zahnuté rožteky, ktoré mali mimoriadne šupinatý povrch. Šupinky sa z rožka jednoducho lúpali, a z tohto vznikol názov lupačka.
Kedy vznikol sladký rožok?
Verzia číslo jeden nás prenáša do roku 732. Frankovia vtedy zastavili vpád islamských vojsk do Európy. Zahnuté rožky mali symbolizovať islamský polmesiac a jeho porážku.
Ďalší možný dátum vzniku nás posúva o stáročia ďalej, až do roku 1638. Vtedy bolo na bojovom poli vojskám Osmanskej ríše dôrazne vysvetlené, že do Európy majú vstup zakázaný. A opäť vraj na počesť tejto udalosti upiekli vo Viedni rožky v tvare polmesiaca.
Tretia verzia hovorí iba o viedenskom pekárovi, ktorý si jednoducho v roku 1838 otvoril pekáreň a začal tam predávať niečo, čo by mohlo byť predchodcom tohto chutného pečiva.
Brojo sladký rožok – postup výroby
Recept na našu makovku takmer určite nepochádza z dávnych storočí. I tak má však svoju tradíciu a pevné miesto v sortimente našich výrobkov. Je taká udomácnená a chutí vám tak veľmi, že sme sa rozhodli ukázať vám, ako ju vyrábame my.
1. Pridanie surovín + miešanie
Platí to, čo pri všetkých ostatných výrobkoch. Zamestnanec dostane zoznam surovín s presne vypočítanou gramážou. Všetky ich nasype do dieže a pomocou miešača ich poriadne vymieša, aby sa prepojili. Všetko to trvá maximálne 15 minút. Do sladkých rožkov používame tiež iba zopár základných surovín:
- pšeničnú múku,
- olej,
- vodu,
- droždie,
- vitamín C,
- mak.
2. Spracovanie
Z dobre premiešaného cesta si presne navážime väčšie bochníčky. Šupneme ich do deličky, ktorá z nich vytvorí 30 malých rovnakých klonkov. Tie putujú ďalej do stroja, ktorý z nich vyformuje úhľadné valčeky.
Vďaka nemu ušetríme prácu a čas, ktorý by sme museli vynaložiť na ručné tvarovanie. Stroj to urobí za nás – presne a rýchlo. Jediné, s čím mu musíme pomôcť, je tvarovanie do formy podkovičky.
Po vytvarovaní ich umiestnime na plech, ktorý dáme na vozík a ten posunieme do kysiarne.
3. Kysnutie
Kysnutie prebieha v pečivovej kysiarni, ktorá je teplá a parná, s presne nastavenou klímou potrebnou pre perfektné vykysnutie našej makovky. Necháme ich tam približne 30 minút, potom ich vytiahneme, potrieme vajíčkom, posypeme makom a znovu vložíme na ďalších približne 60 minút dokysnúť.
Vedeli ste, že…
…v niektorých krajinách, ako je Singapur, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Kuvajt alebo Katar, by ste si makovku ani nič, čo obsahuje mak, nekúpili? Táto pochutina je tam totiž vnímaná ako opiát a za jej konzumáciu sa udeľujú prísne tresty.
4. Pečenie
Pokiaľ ide o výrobný proces, sme takmer na konci. Chýba nám už iba tento posledný krok. Vozíky, na ktorých sú lupačky uložené na plechoch, plynulo presunieme do rotačnej pekárne. Nastavíme ju na 220 stupňov a pečieme približne 10 minút.
Keďže makovky nie sú baleným produktom, nemusíme ich nechávať dlho chladnúť. Stačí ich nechať chvíľu odležať a môžeme ich distribuovať našim klientom, aby sa k nim táto chuťovka dostala čo najrýchlejšie.
Kde a prečo je makovka najobľúbenejšia
Rozpätie rokov, ktoré nám môžu slúžiť ako časový rámec vzniku makovky, je široké, no lokalitu možno určiť pomerne presne. Ide o strednú Európu, pravdepodobne Viedeň. Niet divu, že na Slovensku, v Česku, Rakúsku a Maďarsku je sladký rožok naozaj vyhľadávanou pochúťkou.
Toto jemné a sladké kysnuté cesto v kombinácii s chrumkavým makom poskytuje milovníkom makoviek obľúbený chuťový zážitok.
V mnohých rodinách sú makové rožky neoddeliteľnou a takmer tradičnou súčasťou sviatočných stolov a rodinných osláv.
Záver
„Vraj je naša makovka najlepšia a nezameniteľná,” povedala nám raz jedna žena, ktorá sama pečie, keď ju ochutnala. Nás v Brojo to nesmierne teší. Samozrejme, keď vám to povie jeden človek, nemusí to byť pravda. Avšak množstvo makoviek, ktoré denne vychádzajú z našich pecí, nás v tom utvrdzuje tiež.
Nezáleží na tom, či ju voláte sladký rožok, makovka alebo lupačka. Najpodstatnejšie je, že vám chutí.