Voňavé ako leto, sladké ako láska. To sú osie hniezda, ktorých tajomstvo výroby vám prinášame v dnešnom článku. Tak si to poďte užiť s nami.
Krátko zo sveta
Tak ako pri inom sladkom pečive, ani pri tomto sa nedá presne identifikovať jeho vznik a pôvod. Jednoducho, naši predkovia v rôznych krajinách zrejme mali rovnaké nápady, alebo ich od seba odpozorovali pri svojich cestách.
V nemecky hovoriacich krajinách existuje podobný výrobok, ktorý sa nazýva „schnecken“ alebo „schneckenbrot.“ Znamená to slimákový chlieb. Popularitu si získal v 19. storočí.
V Škandinávii majú zasa „kanelbullar“, čo sú škoricové buchty alebo rolky. Prvá zmienka o nich pochádza až z 20. storočia. Škandinávci ich milujú najmä kvôli kombinácii škorice a cukru, takej typickej pre ich kuchyňu.
Vedeli ste, že…
… vo Švédsku je tento chutný koláčik symbolom pokoja, pohody a domova? Preto ho dostanete na tanierik takmer vždy, keď vás niekto pozve domov na kávu. Je až taký populárny, že 4. október je v tejto severskej krajine vyhlásený za deň kanelbullara.
Ako sa vyrába osie hniezdo
Ide o jeden z našich najtradičnejších výrobkov. Vďaka rokmi overenému receptu patrí medzi najobľúbenejšie. Veľmi vám chutí, preto sme sa rozhodli podeliť sa s vami o postup jeho výroby.
- Pridanie surovín
Našim zamestankyniam a zamestnancom plne dôverujeme, napriek tomu ešte pred pridaním prvej ingrediencie dostanú zoznam surovín.
V ňom je uvedený názov produktu, ingrediencie, ktoré obsahuje, a ich konkrétna gramáž vyrátaná na presné množstvo výrobku, ktoré sa ide práve piecť.
Aj vďaka striktnému dodržaniu tohto zoznamu majú naše osia hniezda takú dokonalú chuť. Pridanie surovín trvá približne 5 minút. Koláčiky obsahujú:
- pšeničnú múku,
- olej,
- vodu,
- droždie,
- vitamín C,
- plnku.
Iba z týchto niekoľkých málo surovín dokážeme vytvoriť niečo, čo chutí malým aj veľkým.
- Miešanie
Spájanie a spolupráca sú dôležité, nielen pre ľudí, ale aj pre ingrediencie. Aby sa nám dobre spojili, presunieme ich aj s diežou pod miešacie zariadenie a približne 10 minút miešame. Suroviny sa pekne spoja a my získame cesto vhodné na ďalšiu výrobu.
- Spracovanie
Z dobre vymiešaného cesta vytvarujeme veľký bochník, ktorý pomaličky a postupne rozvaľkáme natenko. To, čo by ste vy doma museli robiť prácne ručne, našim zamestnankyniam uľahčuje stroj na vaľkanie cesta.
Cesto sa musí spracovávať pomaly a opatrne, na niekoľkokrát, aby sa nepotrhalo. Vždy je to však oveľa komfortnejšie ako v domácich podmienkach.
Cesto z jednej strany vchádza do stroja, v ktorom je ukrytý valček, a vyjde von. Potom sa vráti späť o kúsok tenšie. Celý proces sa opakuje, až kým cesto nedosiahne požadovanú hrúbku.
- Plnenie
Osie hniezda sa dajú robiť s viacerými plnkami. Osvedčili sa nám škoricové a tie v kombinácii kokos + čokoláda. Pri ich výrobe existujú rozdiely, ktoré vám teraz priblížime.
- Škoricové osie hniezdo
Cesto si položíme na veľkú drevenú tabuľu a potrieme olejom. Potom naň rovnomerne nanesieme voňavú škoricu a posypeme cukrom. Cesto zrolujeme do podoby dlhého hada a nakrájame na požadovanú veľkosť.
- Osie hniezdo čoko, kokos
Vzhľadom na to, že tento typ vyrábame v menšej gramáži, cesto rozvaľkáme na tenšie. V tomto prípade olej vynechávame a priamo na cesto nanesieme sladkú čokoládovú plnku. Tú potom posypeme chutným strúhaným kokosom. Cesto opäť zrolujeme a nakrájame na jednotlivé osie hniezda.
Všimnite si
Cesto na škoricové osie hniezda potierame olejom, zatiaľčo kokosovo-čokoládové nie. Je to preto, lebo škorica je vo forme prášku a vďaka oleju vsiakne do cesta a krásne sa s ním prepojí.
- Krájanie
Keďže tento proces vykonávame tiež ručne, vyžaduje to skúsenosť a dobrú digitálnu váhu. Skúsenosť je potrebná na to, aby sme vedeli, aký veľký kus treba odkrojiť z celého dlhého závinu. Digitálnu váhu používame preto, lebo nie vždy sa odkroj podarí.
Vtedy z neho musíme buď odobrať, alebo pridať, aby mali osie hniezda požadovanú hmotnosť. Po nakrájaní a presnom navážení putujú kolieska osích hniezd na plech a do kysiarne.
- Kysnutie
Pre osie hniezda je určená parná kysiareň, kde kysnú asi 1,5 hodiny. Približne po jednej tretine kysnutia sa osie hniezda vyberú, natrú sa vaječnými žĺtkami a opäť sa vložia do kysiarne.
Pripravené na kysnutie
Tip
Ak budete niekedy robiť osie hniezda doma, na vajíčka a potieranie nezabudnite. Vďaka tomu sa na hotovom produkte vytvorí krásna lesklá povrchová lazúra.
- Pečenie
Pečenie sa vykonáva v rotačnej peci a celý tento posledný výrobný proces trvá približne 8 minút. Táto chutná sladká maškrta sa pečie pri teplote 220 stupňov.
Škoricové osie hniezda ešte po pečení posypeme práškovým cukrom.
Hotové, chutné a krásne lesklé
- Chladnutie a balenie
Osie hniezda sú balené pečivo, preto ich pred balením musíme najskôr nechať poriadne vychladnúť. Je to menšie pečivo, takže na chladenie stačí približne 3 – 4 hodiny. Na balenie existujú dva dôvody:
- hygienicko-estetický – sú posypané a všade by po nich zostávala posýpka.
- praktický – sú sladké, a teda lepkavé. Balením sa preto chceme vyhnúť tomu, aby sa na seba lepili.
Záver
Osie hniezdo na rozdiel od Švédska nemá u nás svoj sviatočný deň. Ak si však doprajete túto sladkú dobrotu z pekárne Brojo, každá vaša chvíľa s ňou sa premení na nezabudnuteľný sviatok.