Zaslúžia si našu úctu a rešpekt vždy a všade. 8. marec je však pre ne špeciálny deň. Ani my sme na ich sviatok nezabudli. Pripravili sme pre naše ženy malú, milú a voňavú pozornosť.
Ako sa to všetko začalo
8. marca 1908 sa v uliciach New Yorku uskutočnila demonštrácia. Účastníci, ktorí sa na nej zišli, žiadali zlepšenie pracovných podmienok. Požadovali zrovnoprávnenie mzdy a plat hodný ich práce. Tento pochod organizovalo ženské hnutie a účastníčkami boli v podstate iba ženy, americké krajčírky. Tento deň je považovaný za začiatok dlhého boja žien za ich zrovnoprávnenie.
Ženy a dievčatá to v dejinách nemali nikdy na ružiach ustlané a prvým protestom sa to neskončilo. Odvtedy prešla ešte dlhá cesta k tomu, aby si vybojovali to, čo muži dosiahli už dávno predtým. Právo na:
- život bez násilia a akejkoľvek diskriminácie,
- najvyššiu možnú úroveň fyzického a duševného zdravia,
- vzdelanie,
- volebné právo,
- vlastnenie majetku,
- takú istú mzdu na rovnakej pozícii ako muži.
Prvýkrát bol 8. marec stanovený ako MDŽ v roku 1917. V medzivojnovom období sa neoslavoval. Jeho definitívne ustálenie na tento deň potvrdila Organizácia spojených národov až v roku 1975.
Zaujímavá skutočnosť
MDŽ sa počas Československej republiky začalo oslavovať v roku 1921. Pričinila sa o to významná členka ženského hnutia a neúnavná bojovníčka za práva žien Anna Chlebanová.
Ako to majú ženy v Brojo?
Uvedomujeme si, že napriek úsiliu, ktoré museli ženy venovať zrovnoprávneniu, to stále nemajú ľahké. Materská dovolenka totiž nie je v skutočnosti dovolenka. Je to tvrdá drina. Vieme, že po návrate z práce ich doma čaká ďalšia zmena. Varia, perú, žehlia, upratujú, nakupujú. Starajú sa o mužov, deti, rodičov. Majú toho veľa, no napriek tomu svoju prácu zvládajú perfektne.
Medzinárodný deň žien sme preto nemohli nechať bez povšimnutia. Každá naša zamestnankyňa dostala 8. marca od nás počas pracovnej zmeny kvetinku. Aj takto sme sa našim kolegyniam ako každý rok chceli poďakovať za všetko, čo pre nás robia. Za všetko ich úsilie im patrí naša vďaka.
Sme rodinná firma. K svojim zamestnancom sa správame tak ako k rodine. Vážime si každého jedného z nich. Snažíme sa, aby pracovné aj platové podmienky boli pre každého člena kolektívu rovnaké. Veľmi sa tešíme, že do našej veľkej a rozvetvenej pracovnej rodiny patria aj ženy.
Pracuje ich u nás 24 a každá vykonáva svoju prácu zodpovedne a svedomito. Chceme, aby sa s nami aj naďalej cítili príjemne a bezpečne. Aby vedeli, že ich berieme ako rovnocenných partnerov. V dialógu, v práci, v rodine aj v živote.
Ženy ako inšpirácia, kvety ako symbol
Ženy sú jemné, ale i silné. Odvážne, nebojácne, starostlivé, pracovité, vzácne, čarovné a krásne. Boli vládkyne, umelkyne, vedkyne. Niektoré bohaté, iné chudobné, ale vždy boli múzami a inšpiráciou. Bez nich by nevznikli slávne a ikonické umelecké diela, ako Leonardova Mona Lisa alebo Tizianova Urbinská Venuša.
Vzácna ako tulipán, krásna a odolná ako ruža
Kvety sú presne také isté ako ženy. Aj odolné, aj krásne, aj vzácne. Preto má kvet, ktorý sme venovali našim kolegyniam, pre nás aj symbolický význam. Chceme im dať najavo, že všetky tieto ich vlastnosti poznáme. Chceme, aby vedeli, že aj naše ženy sú pre nás inšpiráciou. Vďaka nim sa snažíme byť pozornejší, milší, slušnejší, galantnejší a lepší.
Viete, že…
… najstaršie skameneliny ruží, ktoré boli objavené, sa datujú až do obdobia 35 miliónov rokov? Aj to dokazuje ich neuveriteľnú odolnosť.
Od roku 1634 do roku 1637 zúrila tulipánová horúčka. Ľudia šaleli. Jedna tulipánová cibuľka mala hodnotu ako luxusnejší dom alebo plná loď korenia. To je dôkaz o tom, aké sú kvety krásne a vzácne.
Ďakujeme, že ste
Kvet, ktorý sme darovali našim ženám, je pre nás záväzok aj do budúcna. Budeme sa aj naďalej intenzívne usilovať o to, aby sa vo firme Brojo cítili rešpektované a uznávané a aby vedeli, že to tak u nás bude stále.
Drahé ženy, sme radi, že ste s nami.